A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum

Kleszcze atakują. Zobacz, jak bezpiecznie je usuwać. Dowiedz się, jakie choroby wywołują

18.05.2016 10:48 , aktualizacja: 27.01.2020 11:47
Po kleszcza nie musisz już iść do lasu. Niewykluczone, że ciebie lub psa dopadnie na osiedlowym trawniku. Pajęczaków jest już zatrzęsienie.

Tymczasem przeciw coraz powszechniejszej i niebezpiecznej dla życia boreliozie nie ma szczepionki. Jeśli kleszcz cię dopadnie, ważne jest, by szybko i bezpiecznie go usunąć. Dlatego przypominamy wyjaśnienia (i pokaz) Marty Supergan-Marwicz z Katedry Biologii Ogólnej i Parazytologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jak to prawidłowo zrobić.

Kleszcze roznoszą nie tylko boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Anaplazmoza to rzadka, w niektórych wypadkach zagrażająca życiu, choroba bakteryjna, którą również mogą nas poczęstować. Zwykle pajęczak musi żywić się nami ok. 36 godzin, by doszło do zakażenia (stąd tak ważne, by szybko go usunąć), a jednak do niego dochodzi. U wielu osób infekcja przebiega bezobjawowo i nie pozostawia żadnych konsekwencji zdrowotnych. Czasem jednak groźny mikrob uszkadza układ krążenia - ostrzega dr Piotr Gryglas, kardiolog.


Dla tych, co wolą czytać, wszystko o kleszczach i chorobach, które wywołują

Dołącz do Zdrowia na Facebooku

ZOBACZ TEŻ WIDEO