Dietą bezglutenową można leczyć autyzm? [NaZdrowie]

Eliza Dolecka, Maciej Król
04.01.2019 10:20
Leczenie autyzmu dietą bezglutenową nie ma sensu, ale wielu chorym na całościowe zaburzenia rozwoju może ona pomóc. O co zatem chodzi?

Autyzm, czyli całościowe zaburzenia rozwoju, ujawnia się przed 36. miesiącem życia. Objawia się wycofaniem, trudnościami w komunikacji. Wciąż nie znamy przyczyny tej choroby.

Czasem autyzm atakuje nagle i dziecko cofa się w rozwoju. Nic dziwnego, że rodzice (ale i czasem lekarze) za wszelką cenę chcą znaleźć sprawcę. Stąd oskarżenia wobec glutenu czy szczepień.

Wiele dzieci autystycznych ma problemy gastrologiczne, nie toleruje wielu produktów, cierpi z powodu alergii pokarmowej. Być może autyzm i choroby jelit mogą mieć wspólne źródło. Coraz częściej mówi się o zaburzeniach odporności w efekcie doprowadzających do autoimmunologicznych stanów zapalnych w różnych narządach. Zatem: dieta bezglutenowa nie pomoże leczyć autyzmu, ale wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie chorego z towarzyszącymi innymi schorzeniami. O eliminacyjnej diecie powinien jednak decydować lekarz po wnikliwej diagnostyce.

NaZdrowie to cykl wideo poruszający kontrowersyjne tematy związane ze światem medycyny. Opisujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem.

Wszystkie odcinki możesz obejrzeć tutaj.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Dla tych, co wolą czytać, więcej o glutenie i zagrożeniach niepotrzebnej diety eliminacyjnej.
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum