Niedosłuch skutkiem nadmiernego hałasu? To częsta przyczyna, ale znamy ich znacznie więcej

Eliza Dolecka, Mateusz Pyzel
14.04.2016 15:54
Wśród schorzeń sprzyjających utracie słuchu znajdują się także te niezwiązane z uszami i powszechne, jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby tarczycy - przypomina laryngolog dr Ewa Orkan-Łęcka. Niedosłuch może wystąpić w każdym wieku, a badać powinien się każdy, kto ma wątpliwości co do jakości słyszenia.

Dziecko nie reaguje na polecenia? Nie uważa na lekcji? Może to nie objaw nieposłuszeństwa, a niedosłuchu? Ryzyko jest szczególnie duże, gdy regularnie słucha głośno muzyki, miewa infekcje uszu, problemy z migdałkami, a nawet łatwą do usunięcia woskowinę... Warto pamiętać, że utrata słuchu może wiązać się zarówno z jednorazowym atakiem hałasu (koncert rockowy), jak i zbyt częstą ekspozycją na dźwięki o zbyt dużym natężeniu (słuchawki).

Jak leczy się niedosłuch? Skąd problem u noworodka? Czy rodzic może zaobserwować, że dziecko słyszy gorzej? Zobacz!

Dr Ewa Orkan-Łęcka jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obroniła pracę doktorską z zakresu audiologii. Obecnie jest szczególnie ukierunkowana na tematykę laryngologiczną, w tym operacje endoskopowe zatok. Przyjmuje w Poradni otolaryngolodzy24.pl

Dla tych, co wolą czytać:

- więcej o niedosłuchu
- o otosklerozie, złodziejce słuchu młodych

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum