Woda w kolanie: czym jest i skąd się bierze?

Eliza Dolecka, Magdalena Małecka
14.03.2016 00:59
Ortopeda Michał Drwięga: płyn, który się zbiera, nie jest wodą, dlatego nie może łatwo się wchłonąć. Znamy 3 główne przyczyny zbierania się płynu w obrębie stawu kolanowego

Po urazie w stawie kolanowym zbiera się krew. Czasem wystarczy, że uderzysz się lekko o róg stołu, a już jest problem, bo doszło do uszkodzenia naczynia krwionośnego.

Zmiany zwyrodnieniowe, przewlekłe, sprzyjają systematycznemu gromadzeniu się płynu surowiczego. To działanie systemu obronnego.

Nagły, silny ból i obrzęk może być skutkiem niewłaściwej diety. Jeśli ktoś ma predyspozycje, wystarczy karkówka z grilla i piwo na kolację, by rano pojawił się ból nie do zniesienia... To objaw dny moczanowej.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza i ściągnięcie płynu? Czy problemy powrócą? Jak im zapobiegać? Zobacz!

Michał Drwięga jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu, z Carolina Medical Center, zajmuje się głównie leczeniem artroskopowym patologii stawu biodrowego przed wystąpieniem zmian nieodwracalnych, leczeniem chirurgicznym i artroskopowym stawu ramiennego, leczeniem schorzeń stawu kolanowego, traumatologią sportową oraz ortopedią i urazami u dzieci.

Czytaj więcej o dnie moczanowej (dawniej zwanej podagrą)

Dołącz do Zdrowia na Facebooku
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum