Mięśniaki macicy: rzeczywiście można je leczyć skutecznie tabletkami i zrezygnować z operacji?

Eliza Dolecka, Julia Karasiewicz
16.12.2015 16:39
W mediach nie brakuje doniesień, że w Polsce wykonuje się za dużo zabiegów, w tym radykalnych, w związku z mięśniakami macicy. Ponoć w wielu przypadkach wystarczyłyby tabletki... Jak jest naprawdę, wyjaśnia ginekolog położnik dr n. med. Marzena Dębska.

Mięśniaki macicy to w znakomitej większości zmiany łagodne, a nowoczesne środki farmakologiczne rzeczywiście pozwalają na ich wyraźne zmniejszenie, niejednokrotnie o połowę. Jak przekonuje nasza ekspertka, nie oznacza to jednak, że tabletki wystarczą, by rozwiązać problem. Zwłaszcza, gdy widoczny w usg mięśniak szybko rośnie.

Wyłącznie na podstawie usg nie można ostatecznie rozstrzygnąć czy widoczna zmiana to na pewno łagodny mięśniak, czy też złośliwy nowotwór: MIĘSAK. Początkowo oba wyglądają bardzo podobnie, ale konsekwencje są diametralnie różne. Gdyby istniała inna możliwość niż sprawdzenie histopatologiczne usuniętej zmiany, niewykluczone, że postępowanie w przypadku konkretnej pacjentki byłoby inne. Mięsaki to rzadkie nowotwory, ale bardzo groźne, więc nie ma możliwości odkładania zabiegu zbyt długo.

Tabletki mają też inną wadę: mięśniaki po kuracji zazwyczaj odrastają. Stąd: niejednokrotnie stanowią jedynie przygotowanie do zabiegu. Ograniczenie uciążliwych objawów, w tym obfitych krwawień, pozwala na wzmocnienie pacjentki, wyleczenie anemii i dopiero potem radykalne rozwiązanie problemu mięśniaków.

Dla tych, co wolą czytać, więcej o:
MIĘSAKACH
i MIĘŚNIAKACH

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum