Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Eliza Dolecka, Julia Karasiewicz
14.12.2015 10:23
Miesiączka się opóźnia, ale ty nie jesteś w ciąży i wkrótce jej nie planujesz, więc nie ma się czym martwić? Jesteś dojrzałą kobietą, a tymczasem cykl właśnie się skraca i obawiasz się poważnego problemu ze zdrowiem? Ginekolog położnik dr Marzena Dębska wyjaśnia, skąd biorą się nieregularne miesiączki i kiedy trzeba ten objaw leczyć.

Na regularność cyklu kobiety wpływa wiele czynników, nawet to, ile ona waży. Niewielkie wahnięcia w obie strony (+-7) są naturalne, podobnie jak pojedynczy cykl bezowulacyjny, po którym nie następuje krwawienie. Zarazem: jeśli twoje cykle nie mieszczą się w widełkach, a brak owulacji to powtarzający się problem, trzeba się diagnozować i leczyć.

Nie planujesz wkrótce ciąży, więc 'puste' cykle bardzo ci odpowiadają? Dr Dębska ostrzega, że takie nieprawidłowości nie przekładają się wyłącznie na płodność, ale w dalszej przyszłości mogą doprowadzić do poważnych schorzeń, np. w wyniku przerostu endometrium.

Zbyt krótkie cykle, nawet te jeszcze prawidłowe, mogą być uciążliwe, zwłaszcza gdy miesiączka się przedłuża. Jest na to rada, ale po receptę trzeba udać się do lekarza.

Ekspertka przypomina, że cykl kobiety nie skraca się proporcjonalnie, czyli dni płodne nie przypadają w jego połowie, gdy trwa krócej lub dłużej niż 28 dni. Zazwyczaj najłatwiej zajść w ciążę ok. 14 dni przed miesiączką, czyli, jeśli twój cykl trwa 21 dni (liczymy go od pierwszego dnia miesiączki), to dni płodne przypadają niemal zaraz po kilkudniowym krwawieniu, a jeśli 34, to dopiero ok. 20. dnia cyklu. Skąd masz mieć pewność, kiedy okres wystąpi akurat tym razem? Nie ma jej nigdy. Cykl może jednak wyregulować... Zobacz!

Dla tych, co wolą czytać:Cykl miesiączkowy - jak zachowuje się kobiece ciało
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum