Ospa wietrzna u dziecka - jak sobie z nią radzić?

18.06.2015 14:24

Ospa wietrzna: co to za choroba?- Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, typową dla wieku dziecięcego. Jest wywoływana przez wirusa ospy. Charakterystyczne dla ospy wietrznej są zmiany skórne: najpierw są tą małe różowe grudki, które później przekształcają się w pęcherzyki. Jeżeli chodzi o pielęgnację, zmiany skórne potrzebują odpowiedniego przesuszenia i dezynfekcji, musimy więc zadbać o higienę - mówi pediatra, Ewa Miśko-Wasowska.

Czy łatwo zarazić się ospą?Mówi się, że ok. 90% obecnych w jednym pomieszczeniu, niechorujących wcześniej na ospę, będzie tę ospę miało.

Ospa wietrzna zmiany skórneOspę łatwo poznać po charakterystycznych zmianach skórnych, które początkowo wyglądają jak drobne, różowe grudki, które po pewnym czasie (1-2 dni) przekształcają się w pęcherzyki. Zmiany są uciążliwe, swędzące. Inne objawy? Wysypce może towarzyszyć gorączka, jeśli będzie ona wysoka, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, może to świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym.

Ospa wietrzna: pielęgnacjaNajważniejsze jest przesuszenie i dezynfekcja zmian. Ważne są codzienne kąpiele: krótkie, w letniej wodzie. Nie należy pocierać zmian, a jedynie delikatnie osuszać. Najlepiej osuszać i dezynfekować zmiany pęcherzykowe wodnym roztworem gencjany.

Ile trwa ospa?Średnio dzieci chorują na ospę ok. 5-7 dni. Wtedy mogą pojawiać się nowe wykwity. Po przechorowaniu ospy dziecko ma obniżoną odporność, lepiej nie posyłać go od razu do przedszkola czy szkoły.

Ospa wietrzna: jak jej zapobiegać?Tej chorobie można zapobiegać szczepiąc dziecko, szczepionka jest dostępna dla dzieci powyżej 9 miesiąca życia. Jest ona podawana w dwóch dawkach, w kilkutygodniowym odstępie czasu. Nie zabezpiecza ona w 100% przed zachorowaniem, ale łagodzi przebieg choroby i zapobiega powikłaniom.
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum