Tarta jabłkowo-pomarańczowa

09.11.2016 20:43
Film zrealizowany podczas warsztatów Haps w Kuchni Spotkań IKEA

Ciasto:

160 g drobno posiekanego zimnego masła

280 g mąki pszennej

1/2 łyżeczki soli morskiej

3 łyżeczki jasnego cukru trzcinowego

100 g jogurtu

 

Nadzienie:

15 g drobno posiekanej skórki pomarańczowej (z około 1 pomarańczy)

2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy

2 łyżki wody pomarańczowej

30 g mąki pszennej

150 g jasnego cukru trzcinowego

1/2 łyżeczki świeżo zmielonych ziaren kardamonu

600 g kruchych jabłek

 

Nadzienie:

Obierz pomarańczę przy pomocy szerokiego obieraka do ziemniaków, a następnie bardzo drobno posiekaj skórkę. Wyciśnij sok. Umieść sok, skórkę pomarańczową, mąkę, cukier trzcinowy i kardamon w dużej misce.

 

Jabłka pokrój na ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Pokrój jabłka na plastry o grubości 1/4 cm przy użyciu mandoliny, lub bardzo ostrego noża. Dodaj plastry jabłka do misy i ostrożnie wymieszaj z pozostałymi składnikami. Odstaw na co najmniej 10 minut. Wymieszaj składniki w misce kilka razy podczas przygotowywania ciasta.

 

Ciasto:

Włóż wszystkie składniki do miski. Energicznie, lecz ostrożnie wyrabiaj ciasto do uzyskania gładkiej i elastycznej konsystencji.

 

Na stolnicy obficie posypaną mąką, rozwałkuj ciasto na kształt koła lub kwadratu, tak aby pasowało do formy o wymiarach 40x40 cm.

Wystające brzegi przytnij ostrym nożem. Delikatnie usuń nadmiar mąki. Przenieś ciasto do pieczenia wyłożonej pergaminem. Wyłóż nadzienie na środek spodu, a następnie rozprowadź je w kierunku krawędzi formy.

Piecz tartę w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 st. C. przez około 10 minut. Obniż temperaturę do 180 st. C i piecz kolejne 25- 30 minut, lub do czasu gdy ciasto będzie złociste i kruche. Sprawdź czy spód jest dobrze wypieczony, delikatnie podważając go od dołu. Może zdążyć się, że wierzch jest już złocisty, ale spód potrzebuje jeszcze kilka minut w piekarniku.

 

 

A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum