Kabanosy, wirtualne okulary dla lekarzy i marsjański łazik - hity XXI Giełdy polskich wynalazków

MTC
12.02.2014 20:21
Naukowcy z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN wyprodukowali wieprzowinę wolną od polifosforanów, o zmniejszonej zawartości tłuszczu i soli oraz o obniżonej kaloryczności. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego mięsa (wynalazek obejmował też opracowanie stosownej diety dla zwierząt), ziołowych ekstraktów i przypraw, walory smakowe pozostały przy tym nietknięte. W efekcie na tak skonstruowanego kabanosa mogą skusić się cukrzycy, ludzie z nadciśnieniem, otyłością, miażdżycą oraz Anja Rubik we własnej osobie bez obawy o dramatyczne konsekwencje dla zdrowia lub kariery topmodelki.
Główną częścią wynalazku naukowców z Katedry Anatomii Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest program nakładający na siebie dane uzyskane z różnych prowadzonych w medycynie badań - tomografii komputerowej, pokazującej struktury kostne, i rezonansu magnetycznego, pokazującego miękkie tkanki. Lekarz (lub uczący się student) może założyć wirtualne okulary i zobaczyć ową czaszkę lewitującą nad kartką papieru, którą trzyma w rękach lub kładzie na stole. Może go dzięki temu ze wszystkich stron dokładnie obejrzeć. Do programu można podłączyć kilka par takich okularów, dzięki czemu możliwa stanie się konferencja lekarzy siedzących wokół stołu konferencyjnego, nad którym będzie się unosić omawiana część ciała.
Łazik Marka Rauchfleisza, 9-letniego wynalazcy z Torunia, radzi sobie w trudnym terenie. Potrafi pokonywać wzniesienia o nachyleniu do 45 stopni. Jest w stanie działać w próżni i obcych atmosferach. Ma na pokładzie kamerę zdolną rejestrować kolorowy obraz i przesyłać film na żywo do swojego operatora. Marek swoim łazikiem wygrał konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX