Mały Kordian i jego walka z nieznaną chorobą. Tylko dwa takie przypadki na świecie

Dzień Dobry TVN/x-news
18.01.2017 10:32
Specjalna terapia genowa stworzona dla dwóch chorych na całym świecie? Tak, pojawiła się nadzieja na uratowanie małego Polaka.

Kordian zachorował trzy lata temu. Lekarze nie potrafili mu pomóc, a nawet postawić diagnozy. Wcześniej prawidłowo rozwijające się dziecko zaczęło mieć bardzo niepokojące objawy.Chłopiec potykał się, sprawiał wrażenie pijanego, zaczął się przewracać, obijać o meble. Z czasem pojawił się silny ból, napięcia mięśni dosłownie wykręcające ciało.

To niemal cud, że wybitny genetyk prof. dr hab. Rafał Płoski odkrył, który gen Kordiana jest wadliwy. Niestety, to dopiero drugi zdiagnozowany przypadek na świecie, więc trudno byłoby liczyć na celowaną terapię genową.

Tymczasem: rodzice małego Beniamina, drugiego chłopca z USA, są wybitnymi genetykami. Całe swoje życie zawodowe podporządkowali teraz szukaniu leku dla syna, a zarazem dla chłopca w Polsce. Amerykanie chcą stworzyć specjalnego wirusa, który umożliwi naprawdę wadliwego genu. Profesor Płoski wyjaśnia, jak to dokładnie ma wyglądać.

Dla tych, co wolą czytać, więcej o terapii genowej

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum