"Trzy razy w tygodniu bardzo dokładny prysznic". Częste mycie skraca życie?

Dzień Dobry TVN/x-news
19.12.2016 22:32
Niejednokrotnie z entuzjazmem przyjmujemy medialne doniesienia, że mycie 3 razy w tygodniu w zupełności wystarcza, a nasze zachowania higieniczne to zwykle przesada. Rzecz w tym, że to nie do końca tak. Trzeba odróżnić mycie od prysznica i od kąpieli - ostrzega dermatolog dr Ewa Chlebus.

Są takie części ludzkiego ciała, które wciąż należy myć dwa razy dziennie, czyli pachy, pachwiny, stopy, miejsca intymne.

Codzienny prysznic? tak, ale woda nie może być gorąca i powinniśmy sobie darować wysuszające preparaty chemiczne.

3 razy w tygodniu kąpiel w wannie, szorowanie i mocniejsze kosmetyki. Uwaga! Taki ostrzejszy prysznic działa, jak moczenie i zanurzenie, więc też nie jest zalecany codziennie. Przed wyjściem z domu zimą? Więcej szkody niż pożytku.

Przesuszanie skóry jest uwarunkowane genetycznie, a nasila się i ma już wyraźnie negatywny wpływ na zdrowie ogólne, u osób 50+. Co zatem z pilingiem? Wskazany dla łokci i kolan. Nie ma sensu pozbawiać się dobrowolnie płaszcza lipidowego, który dała nam natura. 1,5 kg dobrych bakterii też jest po coś. Skłonność do alergii, łuszczycy, trądziku? Zbyt intensywne mycie sprzyja tym chorobom.

Dla tych, co wolą czytać więcej o codziennym myciu strategicznych obszarów i przestrzeni, którą można pominąć

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum