Cukrzyca pożera Polaków. Nie boisz się? Lepiej zacznij

Agencja TVN/x-news, Eliza Dolecka
10.11.2016 15:26
Nie rozumiemy, gdy lekarze mówią o powikłaniach. Retinopatia - kogo to przeraża? To może tak: ślepota, impotent, amputacja... Specjaliści o cukrzycy i jej konsekwencjach

W Polsce na cukrzycę choruje co najmniej 3 miliony ludzi. Ponad milion nie leczy się wcale (zwykle nawet o chorobie nie wie), wielu pacjentów chorobę lekceważy. Michał Figurski, chorujący na cukrzycę typu 1, przyznaje, że przez lata lekceważył zalecenia dotyczące diety, stylu życia, choćby długości snu, przyjmowania leków. To doprowadziło do dramatycznego finału, czyli udaru.

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Eksperci z tej okazji próbują mówić 'ludzkim' głosem o problemie, bo sytuacja w kraju jest więcej niż poważna, a pacjenci zdają się nie przyjmować do siebie fachowego języka. Tegoroczne hasło:'Cukrzyca: skierujmy na nią oczy, okażmy jej serce'. Warto. Michał Figurski przyznaje, że z pewnością optymistyczny jest fakt, iż nawet bardzo zaawansowana cukrzyca i skutki zaniedbań cofają się, gdy się za siebie weźmiesz. Nigdy nie jest za późno. No, prawie.

Dla tych, co wolą czytać:

1. Cukrzyca, wszystko, co trzeba wiedzieć

2. Krążą mity o cukrzycy. Jak jest naprawdę zapytaliśmy dr n. med. Małgorzatę Godziejewską-Zawadę diabetologa

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum