Anatomia człowieka: łechtaczka

Eliza Dolecka, Filip Chmielewski, czytał: Błażej Grygiel
30.05.2016 09:32
Łechtaczka (łac. clitoris) to jedyny narząd człowieka służący wyłącznie przyjemności. Nazywana mikropenisem lub kobiecym guziczkiem, w rzeczywistości jest całkiem spora. To jej budowie i funkcjom kobiety zawdzięczają orgazm wielokrotny

Część zewnętrzna, nieduża, zazwyczaj kilkumilimetrowa, to tylko żołądź łechtaczki, pokryta napletkiem. Całość to ok. 15 cm. Żołądź łechtaczki łączy się z wewnętrznym trzonem za pomocą dwóch ciał jamistych. Ciała te rozwidlają się i otaczają pochwę dookoła, tworząc przy wzwodzie coś w rodzaju czułego uścisku wokół pochwy. Dzięki temu kobieta może odczuwać rozkosz podczas zewnętrznych pieszczot, jak i penetracji.

Czy wiesz, że łechtaczka ma wzwód i pozwala pozwala na bardziej zróżnicowane oraz silniejsze doznania seksualne niż penis? Wszelkie szczegóły anatomiczne i wynikające z tego konsekwencje poznaliśmy dopiero pod koniec XX wieku, dzięki prof. Helen O'Connell, wybitnej urolog z Australii, która zaprezentowała zdjęcia łechtaczki, wykonane za pomocą rezonansu magnetycznego? Zobacz efekt jej prac w całej okazałości.

Dla tych, co wolą czytać, więcej o łechtaczce wraz z ilustracjami, tutaj

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum