Zaawansowane stadium raka płuca? To wciąż nie wyrok

29.02.2016 00:13
Co roku 20 tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma raka płuca. Choroba wykrywana jest późno. U 50-60% pacjentów ma już charakter uogólniony, czyli doszło do odległych przerzutów. Pacjent skazany na porażkę i cierpienie? Nie, jeśli zostanie wdrożone nowoczesne systemowe leczenie.

Prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przekonuje, że najskuteczniejszą metodą leczenia raka płuca jest leczenie o charakterze radykalnym, chirurgiczne. Zastosowanie takiej metody pozwala na całkowite wyleczenie raka. Jednak nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do tej metody leczenia, choćby ze względu na zaawansowanie procesu chorobowego. W większości przypadków konieczne jest stosowanie terapii farmakologicznych. Kluczowe jednak, aby na raka płuca spojrzeć jak na chorobę całego organizmu, a następnie stworzyć interdyscyplinarny zespół medyczny, który ustali, jak ma wyglądać kompleksowe i wielokierunkowe leczenie.

Działania podejmowane przez lekarzy są uzależnione od wielu czynników wynikających z diagnostyki. Jednym z najistotniejszych jest rozpoznanie histopatologiczne. Informacje o rozpoznaniu histopatologicznym powinny być przedstawione na spotkaniu zespołu specjalistów, którzy będą zajmowali się chorym. W takim zespole powinni się znaleźć: onkolog kliniczny, radioterapeuta, chirurg (czy w przypadku raka płuca i klatki piersiowej: torakochirurg), patomorfolog.

Leczenie raka płuca jest leczeniem coraz nowocześniejszym i dającym coraz więcej szans, jeśli nie na wydłużenie w sposób jednoznaczny życia chorych, to przynajmniej na stworzenie możliwości odpowiedzi na leczenie onkologiczne, co stanowi istotny element w codziennej praktyce. A co jest nie bez znaczenia w odniesieniu do chorych.

W terapii ważne jest również dobieranie leków tak, aby miały one korzystny wpływ na objawy towarzyszące chorobie. Do najczęściej występujących zaburzeń przy raku płuca należą dolegliwości bólowe, duszność, krwioplucie, spadek wagi ciała, zmęczenie. Wszystkie wymienione elementy mogą mieć wpływ na przebieg choroby, dlatego tak istotne jest radzenie sobie z nimi.

Czytaj także:
Rak płuca: Jak się badać, by mieć szansę na ratunek

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Film udostępniony dzięki Polskiej Grupie Raka Płuca
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum