Odmrożenia: jak się zabezpieczyć?

Eliza Dolecka, Filip Chmielewski
13.01.2016 00:04
Zimna obawiamy się przede wszystkim wysoko w górach, tymczasem najwięcej ofiar jest w miastach. Do groźnych odmrożeń może dojść nawet na przystanku czy ślizgawce, jeśli masz przemoczone rękawiczki lub buty

Czy wiesz, że nawet niewielkiego stopnia odmrożenie pozostawia trwałe ślady i uszkodzone miejsce już zawsze jest bardziej wrażliwe? Pamiętaj, że każde odmrożenie co najmniej 2 stopnia, czyli takie, gdy poza zaczerwienieniem skóry powstają też pęcherze, wymaga konsultacji lekarskiej.

Nie trzeba trzaskających mrozów, by doszło do takiego odmrożenia. Istotna jest temperatura odczuwalna, a ta może znacznie różnić się od wskazania termometru.

W górach odmrożeniom sprzyja niedobór tlenu. W każdych warunkach odczuwanie zimna potęguje: głód, pragnienie, niewyspanie, zmęczenie, strach, stres, alkohol.

Wierzysz, że dla przemarzniętych kończyn najlepszy jest spacer, przemarznięte miejsca warto nacierać śniegiem, a wychłodzony organizm najszybciej rozgrzeje rum serwowany przez psa bernardyna?

Czas poznać prawdę. Dowiedz się również, jak się ogrzewać, by nie zrobić sobie krzywdy, zwłaszcza przy skrajnym wychłodzeniu całego organizmu, zagrażającym życiu.

Dla tych, co wolą czytać: pełniejsza wersja artykułowa
Specjalista wyjaśnia również, jak ocenić stopień odmrożenia i przewidzieć ewentualne konsekwencje.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum