Jak odnaleźć motywację do przemiany? Mateusz Grzesiak: Jeżeli założysz cel, którego nie można zmierzyć, nie osiągniesz go

16.04.2015 13:25
?Poinformuj swoich znajomych i bliskich, co zamierzasz. Będzie to dodatkowo motywujące?

O ile znalezienie w sobie chęci do pozytywnych zmian nie jest trudne, o tyle z wprowadzeniem tych zmian w życie radzimy sobie już gorzej. Przeważnie brakuje nam konsekwencji. Jak wytrwać w postanowieniach? Trzeba w sobie wzbudzić silną motywację. Jak to zrobić? Radzi psycholog i coach Mateusz Grzesiak.

Po pierwsze, należy określić cel. - Weź kartkę papieru i napisz, co dokładnie chcesz osiągnąć w konkretnym czasie. Ten cel musi być pozytywnie sformułowany. Nie pisz więc ?nie chcę być otyły?, tylko ?chcę schudnąć?. Najlepiej skup się na zachowaniach. Jeżeli napiszesz, że zamierzasz biegać np. dwa-trzy razy w ciągu tygodnia przez pół godziny, to twój mózg będzie wiedział, w jaki sposób to zadanie wykonać. Jeżeli natomiast napisałbyś ?chcę być szczęśliwy?, to jest to na tyle abstrakcyjne założenie, że cel nie jest mierzalny. A jeżeli celu nie można zmierzyć, to nie można go ani osiągnąć, ani dokładnie określić, kiedy miałoby to nastąpić - przekonuje Mateusz Grzesiak.

Psycholog dodaje, że ważne jest też zadanie sobie konkretnych pytań: W jaki sposób osiągnięcie celu uczyni mnie szczęśliwszą osobą? Jaką da mi frajdę? W jaki sposób pojawią się dzięki temu pozytywne uczucia w moim życiu?

Mateusz Grzesiak. Psycholog, trener i coach, pomagający ludziom i organizacjom w osiągnięciu ich szczytowego potencjału poprzez dostarczanie najbardziej zaawansowanych narzędzi m.in. z zakresu praktycznej psychologii, motywacji, komunikacji. Na jego szkoleniach i prezentacjach, które prowadzi w pięciu językach, pojawia się kilkanaście tysięcy osób rocznie. Występuje w Brazylii, Meksyku, Anglii, Niemczech, Polsce, Kolumbii i wielu innych krajach.
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum