Czego może nauczyć się mózg? Po tych badaniach polskich naukowców trzeba będzie zmienić podręczniki do biologii

Dzień Dobry TVN/x-news
11.04.2016 11:46
Jest wiele mitów dotyczących ludzkiego mózgu, które mają się dobrze. Wierzymy, że wykorzystujemy tylko 10% jego potencjału, a z wiekiem maleje liczba neuronów i pamięć słabnie. Uczymy się także, że za konkretne funkcje odpowiadają określone rejony mózgu. Eksperyment polskich naukowców pokazuje, że to nieprawda.

Pokazaliśmy, że mózg ludzki zmienia się znacznie szybciej niż dotychczas sądzono - mówi dr hab. Marcin Szwed, neurobiolog i pomysłodawca badań z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. To nieprawda, że za widzenie odpowiada wyłącznie kora wzrokowa, za dotyk - dotykowa i tak dalej, a przejęcie funkcji przez inne struktury jest możliwe tylko wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia mózgu na przykład w wyniku wylewu czy u osoby niewidomej. Naturalny podział można przełamać za pomocą odpowiednich ćwiczeń.

W eksperymencie polskich badaczy uczestniczyło kilkadziesiąt dorosłych, zdrowych osób. Miały tylko jedno zadanie: nauczyć się alfabetu Braille'a. Okazało się, że w aktywność zmysłu dotyku zaangażowała się kora... wzrokowa.

Zdaniem dr. Marcina Szweda to dowodzi, że mózg zmienia się i uczy szybciej niż sądzono, nie tylko u dziecka, ale także u osób dorosłych, a klasyczny podział na rejony mózgu przestaje obowiązywać. Naukowiec ma nadzieję, że wkrótce będzie można o tym przeczytać w podręcznikach do biologii, bo obecne stały się właśnie nieaktualne.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum