Temat dnia "Gazety Wyborczej". Prof. Anna Giza-Poleszczuk: "Nie ma gotowego przepisu na życiowy sukces. Najważniejsza rzecz, którą możemy dać dziecku, to umiejętność autonomicznego stawiania celów"

Anna Giza-Poleszczuk, Aleksandra Sobczak; Zdjęcia i montaż: Studio TV, Karol Komorowski
29.03.2016 18:14
Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że nastolatki coraz lepiej czują się w szkole. Jeszcze 4 lata temu 22% mówiło, że w szkołach jest 'całkiem w porządku', dziś jest to już 38%. Jakość naszej edukacji pozytywnie ocenia też OECD. Rząd mimo wszystko chce naszą edukację radykalnie zmieniać. Czy te zmiany są potrzebne? - Nie wydaje mi się. Po pierwsze, to jest tak, że wszelkie reformy w edukacji wymagają czasu, żeby wybrzmieć. Z generacyjnego punktu widzenia, to ta reforma, która dokonała się pod koniec lat 90., jeszcze nie do końca pokazała swoje owoce. Trzeba co najmniej dwudziestu lat, żeby rzeczywiście zobaczyć te zmiany, które wprowadziliśmy. (...) Z edukacją i jej reformami jest jeszcze jeden dodatkowy problem, który też dotyczy szkolnictwa wyższego. To jest trochę tak, że my nie zaczynamy od sformułowania celów czy też wartości, którym ten proces ma służyć i z punktu widzenia których chcielibyśmy coś zmieniać w mechanizmach - powiedziała prof. Anna Giza-Poleszczuk, socjolożka UW.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum