"Studio Wyborczej. Sprawdzam": Czy debata między liderami partii wpłynie na wynik wyborów? Renata Grochal pyta dr Annę Materską-Sosnowską

Anna Materska-Sosnowska, Renata Grochal; Zdjęcia i montaż: Dorota Halicka, Kinga Kenig, Jarek Tokarski
15.10.2015 19:49
Jarosław Kaczyński wyraźnie zmienił strategię w kampanii. Swą niedawną wypowiedzią odnośnie chorób, które mogą rozsiewać uchodźcy, zmienił dotychczasową strategię swojej partii. - Kampania straciła impet i wszyscy dostali zadyszki. Zresztą trudno się dziwić, jeśli kampania na dobrą sprawę trwa od listopada zeszłego roku. W związku z tym potrzebny był mocniejszy akcent właśnie lidera partii po to, żeby zmobilizować prawe skrzydło - mówi dr Anna Materska-Sosnowska z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego w 'Studiu Wyborczej. Sprawdzam'.

Zdaniem Anny Materskiej-Sosnowskiej, Beata Szydło nie mobilizuje twardego elektoratu PiS-u. Dla tej grupy ludzi, w partii liczy się wyłącznie postać Jarosława Kaczyńskiego i ewentualnie Antoniego Macierewicza. - Dla twardego elektoratu liczą się wyraziste postacie. Zresztą widać po Antonim Macierewiczu, że jego wypowiedzi też nie spowodowały jakiś spadków w notowaniach - zauważa dr Materska-Sosnowska. W rozmowie politolożka odniosła się również do zaplanowanej debaty Beaty Szydło i Ewy Kopacz. Jej zdaniem nie przesądzi ona o wyniku wyborów. - To nie jest spór silnych postaci, silnych liderów w kompletnej opozycji do siebie. Wbrew pozorom obie liderki są tak do siebie podobne i zbliżone, że tutaj jest to rozgrywane bardziej marketingowo - dodaje. Według Anny Materskiej-Sosnowskiej do debaty w takim wydaniu w ogóle nie powinno dojść, gdyż faworyzuje tylko dwie największe partie. Na poważną rozmowę o Polsce niestety nie powinniśmy liczyć. - Politycy już dawno przestali poważnie rozmawiać. To nie są debaty roztrząsające poważne sprawy i problemy. W kampanii na tydzień przed wyborami to jest próba pokazania się z jak najlepszej strony - zauważa dr Materska-Sosnowska.

W ramach 'Studia Wyborczej. Sprawdzam' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają szczegóły toczącej się i nabierającej tempa kampanii wyborczej. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu. Tomasz Prusek, Dominika Wielowieyska, Agnieszka Kublik, Renata Grochal i Paweł Wroński z redakcji 'Gazety Wyborczej' rozmawiają w nich z zaproszonymi gośćmi na gorące i bieżące tematy. Kolejne wydania będą emitowane na żywo poprzez aplikację Periscope na Twitterze o godz. 17.30, jak również będą publikowane w serwisie Wyborcza.pl.

Obejrzyj pozostałe odcinki 'Studia Wyborczej. Sprawdzam'
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum