Tętniaki mózgu: częstsze niż sądzisz. Jak ocalić życie?

Dzień Dobry TVN/x-news
06.10.2015 08:50
Tętniaki mózgu są stosunkowo łatwe do wykrycia i powszechne. Ocenia się, że ma je nawet 5-10 proc. populacji. Jak uspokaja jednak specjalista: nie każdy tętniak musi pęknąć lub być zaraz operowany. Tu już sporo zależy od nas.

Tętniak powstaje wówczas, gdy jedna z warstw budujących tętnicę w jakimś miejscu ulegnie osłabieniu. Płynąca pod ciśnieniem krew wypycha na zewnątrz osłabiony fragment tętnicy, tworząc uwypuklenie, które z czasem powiększa się i może pęknąć. Tętniaki powstają najczęściej na dużych naczyniach tętniczych u podstawy mózgu. Jakie sygnały organizmu powinny nas zaniepokoić? Na pewno zawroty głowy, silny ból, wymioty, zaburzenia widzenia, nudności..

Tętniak przez dłuższy czas może nie dawać wyraźnych objawów lub wskazywać na inny, mniej poważny problem. Skoro pozwala go wykryć rezonans magnetyczny bądź tomografia komputerowa, może warto wykonywać te badania profilaktycznie, gdy należysz do grupy ryzyka pęknięcia tętniaka?
Jakie są grupy ryzyka? Czy każdy tętniak kwalifikuje się do leczenia i w jakich okolicznościach dochodzi do pęknięcia? Cukrzyca gorsza od narkotyków? Zobacz!

Dla tych, co wolą czytać: więcej o tętniaku mózgu

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum