We władzy hormonów czy jednak chemia mózgu? Cykl miesięczny, a libido kobiety

Dobry seks
01.10.2015 16:27
Mam dni płodne, więc jestem łatwiejsza? PMS, więc bez kija nie podchodź? Jeśli wierzyć warszawiakom, w 'te dni przed ona może zabić', a w dni płodne staje się promienna, chętna, 'łatwiejsza'. Co o tym sądzą eksperci? Dr Grzegorz Południewski ginekolog położnik przekonuje, że kobiece libido to jednak mechanizm bardziej skomplikowany.

Czy PMS wpływa istotnie na aktywność seksualną kobiety? To zależy od tego, jak nasilone są objawy. Realnie, zaledwie w przypadku 5 proc. kobiet napięcie przedmiesiączkowe nie tylko odbiera apetyt na seks, ale generalnie radość życia. Bezsenność, przewodnienie, a przede wszystkim zaburzenia emocjonalne: od rozdrażnienia po depresję, która czasem wymaga farmakoterapii. Gdzie szukać pomocy? Dr Południewski zachęca, by rozpocząć od konsultacji u ginekologa, gdyż zdarza się, że problem rozwiązuje antykoncepcja hormonalna.

A co z tym apetytem na seks w trakcie owulacji? Z pewnością łatwiej jest odbyć stosunek, gdy śluzu jest więcej. Z pewnością spadek hormonów żeńskich i relatywnie wyższy poziom męskich sprawia, że kobieta, pod wpływem testosteronu, jest bardziej odważna i zdecydowana... Z drugiej strony: najbardziej kluczowa jest chemia mózgu. To ona sprawia, że niezależnie od dnia cyklu, po 10-15 latach już nam się nie chce, ale z tym konkretnym parterem, chociaż kiedyś budził wielką namiętność. Nowa miłość, odpala dynamit i mamy ochotę kochać się. W świecie zwierząt kluczowa jest ruja i możliwość prokreacji. U człowieka to się rozjechało i najważniejszy jest element psychologiczny.

'Dobry seks' to cykl w którym Agnieszka Wirtwein-Przerwa i jej goście rozmawiają o zagadnieniach dotyczących ludzkiej intymności. Ciąża, związki, seks - w tym programie nie ma tematów tabu. Oglądaj, a na pewno dowiesz się czegoś nowego! Pozostałe odcinki cyklu znajdziecie tutaj.

Zobacz cały odcinek: Wszystko przez testosteron? Gdy więcej mężczyzny w kobiecie, rośnie jej apetyt na seks
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum