Drętwienie kończyn: problem poważniejszy niż myślisz

Studio Active / TVN Meteo Active/x-news
14.09.2015 11:20
Wystarczy trochę się poruszać, uzupełnić witaminy i minerały, a kłopot minie? Fizjoterapeuta Krzysztof Narosz przestrzega przed takim myśleniem, zwłaszcza, gdy problem dopada cię w nocy i wybudza ze snu

Jeśli myślisz, że w przypadku częstego drętwienia rąk i nóg odpowiedzialny fizjoterapeuta zaleci po prostu zestaw ćwiczeń, a do lekarza odeśle dopiero wtedy, gdy to nie pomoże, mylisz się. Nim wdroży takie 'leczenie', powinien upewnić się, że za dolegliwościami nie kryje się poważna przyczyna.

Zaburzenia neurologiczne i krążeniowe, o poważnych, czasem nieodwracalnych, skutkach, mogą powodować drętwienie. Jeśli raz czy drugi zdrętwiała ci ręka, bo 'źle spałeś', nie ma się czym martwić. Powracające problemy trzeba wyjaśnić.

Jak tłumaczy Krzysztof Narosz, coraz częściej diagnoza bywa stawiana w gabinecie fizjoterapeuty. Rozpoznanie np. zespołu cieśni nadgarstka jest czasem możliwe za pomocą aparatury usg, a coraz więcej dużych ośrodków fizjoterapii dysponuje takim sprzętem i szkoli w tym zakresie pracowników. W wielu innych wypadkach, zwłaszcza, gdy objawy towarzyszące są niejasne, pacjent kierowany jest na bardziej szczegółowe badania (rezonans, tomografia) i do lekarza (ogólnego, ortopedy, neurologa, itd.), a dalsze postępowanie jest ustalane wspólnie.

Dla tych, co wolą czytać, wszystko o najczęstszych przyczynach drętwienia rąk i nóg oraz możliwych sposobach leczenia
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum