Co powinieneś wiedzieć o planecie Kepler-452b? "Jeżeli jest tam cywilizacja, powinna wysłać nam sygnał 1400 lat temu, abyśmy go dziś odebrali"

Maciej Zauszkiewicz
24.07.2015 17:58
NASA odkryła 'starszą, większą kuzynkę Ziemi'. Planeta Kepler-452b jest starsza od Ziemi, o ponad połowę większa i znajduje się w tzw. ekosferze - czyli jest w takiej odległości od swojej gwiazdy, że może tam występować woda w stanie ciekłym.

- Jest to kolejne wielkie odkrycie, bo takich skalistych planet mamy już kilkanaście, ale za to jest pierwszym tak bardzo precyzyjnym. To pierwsza tak zbliżona planeta do Ziemi. Nie wiele więcej niż to, co astronomowie nam wyjawili, możemy się w tej chwili o niej dowiedzieć. Czy mogłoby zaistnieć tam jakieś życie? Takie oczekiwania są za daleko posunięte. Kepler-452b może być dobrym miejscem, aby zaistniała tam woda - jest to planeta co najmniej 1,5 miliarda lat starsza niż Ziemia. Prawdopodobnie jest tam trochę goręcej, niż nam się wydaje na pierwszy rzut oka. Słońce w jej układzie jest o wiele bardziej zaawansowane ewolucyjnie od naszego. Światło potrzebuje aż 1400 lat, aby dotrzeć od Kebplera-452b do Ziemi, w związku z tym to, co dziś obserwujemy, miało miejsce 1400 lat temu. Jeżeli jest tam cywilizacja i chce się z nami skontaktować, to powinna wysłać nam sygnał 1400 lat temu, abyśmy go teraz odebrali. W tamtym czasie u nas na Ziemi panowała cywilizacja Majów - mówi dr Kamil Złoczewski z Centrum Nauki Kopernik.
A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum