Honorata Martin: "Zadomowienie" w parku Bródnowskim

Realizacja: Adam Rosołowski
02.07.2015 19:21
Artystka Honorata Martin spędza noce i dnie w jednym z parków na warszawskim Targówku. Jej akcja nie ma dokładnej daty początkowej, ale za to już wkrótce będzie miała swój finał. Po co artystka zamieszkała w parku Bródnowskim? Jej 'Zadomowienie' jest przykładem 'rzeźby społecznej'. Martin nazywa siebie samą 'rzeźbą ulotną'.

W 'rzeźbie społecznej' najważniejszym tworzywem są relacje międzyludzkie. Dlatego Honorata Martin zaprasza do siebie mieszkańców Targówka, którzy nie tylko mają okazję przyglądać się dziełu sztuki, ale też mogą aktywnie uczestniczyć w jego tworzeniu. Do artystki przychodzą więc spacerowicze, którzy pokonują swoje stałe trasy, aspirujący artyści, ale też zupełnie przypadkowi ludzie. Codziennie pierwsza jest pani Małgosia, z którą performerka pije kawę, ostatni pan Andrzej, poeta - wychodzi około północy. Czasami ktoś zapuka też nad ranem. Dlaczego artystka koczuje wśród drzew, wody i kwiatów? Jej celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę używania plastyki jako formy komunikacji, poza zamkniętą przestrzenią muzeum czy galerii. Chce pokazać, że w oparciu o sztukę możliwe jest budowanie małych wspólnot. Stara się to robić spotykając się, rozmawiając i tworząc razem z mieszkańcami Targówka.

Finałem performansu 'Zadomowienie' będzie niedziela 5 lipca. Odbędzie się wtedy spotkanie z artystką, warsztaty dla dzieci, piknik oraz projekcja filmu dokumentalnego w reż. Rafała Żurka Żwirka z otwarcia filii Parku Rzeźby w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów.

Polub nas na Facebooku

A A A Pole? znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum